פרוטוקול דו"ח ועדת סטרשנוב

‏יום רביעי י"ז אב תש"ע

‏28 יולי 2010

‏‏

פרוטוקול מניעת אלימות בספורט-מס' 10

מינהל הספורט ת"א 27/7/2010

משתתפים: ד"ר אורי שפר, יעקב גואז, רפ"ק ששון קרול, צחי פישביין, אריה אלטר, איתן ברק, גילה אורון, שלמה סביה, לואי בדיר, פרופ' אמיר בן פורת, אמיר ברק, עודד הכט, מוטי אקסמיט, עו"ד אלי שוורץ, ניר פרצלינה, שלומית גיא, רפ"ק עופרה חכמון, רפ"ק אילנה חן, רס"מ שלמה בן דוד, יורם אורנשטיין, איציק שנן, שי גולוב

נעדרים: השופט (בדימוס) אמנון סטרשנוב, עו"ד אורי שילה, אברהם זוכמן, ירדן ותיקאי

א.     ד"ר אורי שפר – מודיע על היעדרותו של היו"ר מסיבות בריאות  הקשורות למשפחה. היו"ר ביקש שהישיבה תתקיים כמתוכנן. על כן הישיבה תנוהל על ידו על פי סדר היום שנשלח לחברים.

ב.      שלומית גיא– חוקרת מאוני' בן גוריון, במשך 4 שנים האחרונות חוקרת את הכדורגל האנגלי. מנסה להבין כיצד מיגרו את האלימות באנגליה. כיום נדיר לראות מקרי אלימות בתוך המגרשים באנגליה.

בשנת 1989 הוקמה וועדת טיילור (הוועדה התשיעית) וועדה זו הצליחה כיוון שהיא שמה דגש על 2 דברים עיקריים:

  1. להגדיר התנהגויות מסוימות כהתנהגות פלילית כגון השלכת חפצים, שירים גזעניים, כניסה למגרשים ולהעמיד לדין את החוליגנים.
  2. ליצור ערכים תרבותיים שהכדורגל לא יהיה שונה מהליכה לתיאטרון ולקולנוע. במקומות שאין תנאים בסיסיים כגון שירותים ציבוריים, מזנון, לא ניתן יהיה לצפות שאנשים יתנהגו בצורה תרבותית. האוהדים נקרא אורחים, אשר יש לספק להם את כל התנאים ובכך הם יהפכו לאוהדים תרבותיים.

ברגע שאנו מציבים הרבה כוחות משטרה וצבא מגדירים את האוהדים כבעייתיים לא נתפלא שהם מתנהגים כך. לכן אני מציעה להוציא את השוטרים מהמגרשים.

יש גם שינוי ברמת השחקנים- היה נפוץ ששחקנים ומאמנים היו רבים ביניהם, כיום יש קוד התנהגות גם כלפי השחקנים והמאמנים.

אקדמיה לילדים– ב-10 שנים האחרונות שמים דגש על ערכי ההתנהגות של השחקנים לאורך השנים, הילדים מגיעים לאקדמיה מגיל 6 ונמצאים שם עד גיל 18, ולאורך כל השנים מקפידים על נורמות מקצועיות (טכניקה) ובעיקר על נורמות התנהגותיות.

שחקן כדורגל אנגלי טוב הוא קודם כל ילד טוב, היודע לקבל מרות, לעבוד בצוות, לכבד את השחקן היריב וכדומה.

האקדמיות מעבירות גם שיעורים עיוניים והכשרות וההורים מוזמנים וחותמים על קוד התנהגות, כיצד מצפים מהם להתנהג.

ג.       צחי פישביין–  מדוע אנחנו לא נאמץ את המלצות הוועדה הזו? הכול נראה כל כך הגיוני, נבדוק מה לא מיושם אצלנו וניישם.

ד.      אורי שפר– יש לדאוג להמשיך במגמה במספר אצטדיונים וליעד יציע למשפחות ולהוריד את מחירי הכרטיסים לילדים. כמו כן התברר בעקבות פניה של חה"כ דנון המבקש להביא הצעת חוק בנושא כרטיסים מוזלים לילדים כי  כיום הכרטיסים המוקצים לילדים הם באותו הצבע כמו הכרטיסים הרגילים וספסרים מוכרים אותם במחירים מופקעים. בנוסף איש אינו יכול לדעת האם כל הכרטיסים שנועדו לילדים אכן נמכרו לילדים. בעובדה כמעט תמיד יש מקומות פנויים רבים באצטדיונים.

לפיכך אני מעוניין להיפגש עם אבי לוזון ועם שי שני על מנת לדון על נושא זה במטרה להעמיד   כרטיסים לילדים ללא הגבלה ובצבע שונה לילדים. אין לעניות דעתי השקעה יותר מבורכת מלגדל ילדים ולחנכם להתנהגות ראויה בכותלי האצטדיון. הבעיה היחידה היא ב 4 הקבוצות  הגדולות הממלאות בדרך כלל את האצטדיון .

ה.      אמיר בן פורת– הכול מתחיל בחינוך השחקנים, הם אלו המהווים גורם המתסיס את האוהדים.

לאחר וועדת טיילור הקבוצות העלו את המחיר של הכרטיסים ובעקבות כך המגרש "נוקה" על ידי כלכלה חופשית.

ו.        רפ"ק עופרה חכמון– הצגת דוחות מפורטים בדבר אלימות במגרשים בעונות 2009/10 בהשוואה לעונות קודמות.

ז.       אריה אלטר– העלה כתבות נאצה כנגד יו"ר ההתאחדות לכדורגל שהופיעו בפייסבוק וקורא למשטרת ישראל לעשות מעשה.
משטרת ישראל טוענת שמאחר והנושא לא היה ידוע לה ולא הובא לידיעתה ואף לא הוגשה תלונה על כך, לא נעשה מעשה בנדון. רפ"ק ששון קרול ביקש מאריה אלטר להעביר המידע אליו על מנת לבדוק הנושא.

ח.      מוטי אקסמיט– המשטרה באופן גורף מחפשת מתחת לפנס, הרבה יותר קל לתפוס אוהד במגרש הכדורגל.

הבעיה הגדולה ביותר היא בתי המשפט אשר מקלים מאוד בעונשים. מתי שופט מיצה את הדין עם אוהד עד תום? אף אוהד לא קיבל עונש בפועל, מאסר. הענישה הקיימת  זוהי ענישה שאינה מרתיעה.

ט.     עו"ד אלי שוורץ– הצגת דוחות מפורטים בדבר אלימות במגרשים בעונות 2009/10 בהשוואה לעונות קודמות.

הפרקליטות כמעט ואינה מעמידה לדין על עבירות בספורט. מנסים לתת חשיבות גדולה עבור ערך "חופש הביטוי".

אם אנחנו העמדנו לדין תיקים בודדים אז אנחנו לא עושים עבודה מספיק טובה. יש להגביר את ההתמודדות עם האכיפה לחוק.

אני מציע שהפרקליטות והמשטרה יתנו דיווח למועצה על בסיס חצי שנתי בנושא הנ"ל.

י.        רפ"ק ששון קרול– הכשרות בעלי התפקידים הם בעלות רמה מקצועית גבוהה מאוד, את הקריטריונים לקבלת מועמדים קבע המחוקק וכל המועמדים שהתחילו את הקורס עומדים בקריטריונים.

השרה היא זו שנותנת בסוף את ההסמכה למנהל אירוע.

יש לנו תוכנית חניכה למנהלים, תהליכי הטמעה לכולם במשחקים הראשונים, מפקד מגרש שהיה בעבר מלווה את מנהל האירוע עד שיהיו בטוחים שהמנהל מסוגל לנהל את האירוע בצורה חלקה, במידה ולא יתאים הוא יוחלף.

יא.   אורי שפר–  עדיין לא מצאנו הדרך להעברת כספי המועצה להסדר ההימורים לחברות האבטחה בליגות הנמוכות ,במקום למשטרה כבעבר.לסדרנים מובן כי  כאשר בהתחלה תהיה חפיפה ויהיו גם שוטרים וגם סדרנים.

כמו כן קימות עוד מספר בעיות שלא מצאו את פתרונן כגון: שילוט כללי ההתנהגות באצטדיונים ובאולמות (לא ברור מי יהיה אחראי לפיקוח ומי נושא באחריות להכנת השלטים  – ככל הנראה הבעלים של המתקן) כמו כן לא הוסדר עד כה נושא רישוי המגרשים והאולמות.. קימת עוד בעיה והיא שאלת השכר לשוטרים. כוונת החוק היתה להעביר האחריות לסדרנים ולמנהלי האירוע. על פי שיחות עם המשטרה עולה כי לדעת המשטרה יהיה בשלב המעבר  צורך במציאת מקורות כספיים לשלם את הוצאות השוטרים שימשיכו בעבודתם במקביל לעבודת הסדרנים.

יב.    ניר פרצלינה– אנחנו חייבים לצאת עם הסברה לציבור דרך התקשורת, האוהדים יגיעו למגרשים ופתאום יראו שאין שוטרים, יכול ליצור כאוס.

יג.     אורי שפר– ככל שאני מבין המשטרה לא נעלמת מהמגרשים, האחריות העליונה על הנעשה בהם ובאולמות  בסופו של יום נשארת ומוטלת על המשטרה.

במגרשים שבהם יש למשטרה צפי להתנהגות בעייתית של קהל תהיה גם כיתת כוננות בתוך     המגרש או בסמוך לו של  שוטרים אך לא יראו אותם. אם נציגי המשטרה חושבים אחרת אבקש את התייחסותם.

אני מסכים עם ניר שיש להביא שינוי זה לידיעת הציבור באמצעות מינשרים – עלונים תשדירי

שירות וכד'.

יד.    איתן ברק ויורם אורנשטיין– פרויקט הגינות בספורט

יורם אורנשטיין- נושא החינוך מאוד חשוב והבעיה שהתוצאות הם ארוכות טווח, רואים תוצאות מאוחר יותר.

באמצעות המשחק והשחקנים יש ללמד את הציבור, לדוגמא בכדורסל כשנגמר משחק השחקנים נפרדים אחד מהשני בכדורגל דבר כזה לא קורה.

איתן ברק- אני חושב שיש להקים פורום שיהיה מורכז מנציגי ועד אולימפי, איגודים ומשרד החינוך.

אורי שפר  -מודה לאיתן וליורם אורנשטיין וסבור כי הנושא חשוב . מציע לשקול הכנת ערכה שתועבר בתחילת האימון על ידי המאמן לספורטאים . בכל פעם יודגש נושא ערכי – התנהגותי אחר .

טו. שלמה סביה– הצגת הצעת תקציב למועצה

אורי שפר- מעיר ומדגיש  בנושא כי התקציב איננו שמיש כל עוד השרה לא אישרה אותו- המסמך המצורף הינו  הצעה בלבד.

צחי פישביין – מציע להתמקד בשני נושאים – בשתי מטרות אותן יש לנסות ולקדם ככל האפשר. מציע להפחית מהצעת התקציב הסכום למחקרים וסקרים (235 אלף ₪ ומסעיף 4 בהצעה להפחית סבסוד כרטיסים ליציע משפחות בהיקף 200 אלף ₪.

המועצה אישרה ההצעה פה אחד וממליצה לצרף 435 אלף ₪ כרזרבה ממנה נפיק עלונים בנושא מניעת אלימות שבכוונתנו לחלק לקהל עם כניסתו למתקן .

טז.  איציק שנן– הצגת דוחות סיכום של הקרן החדשה לישראל

יז. אורי שפר– נשאלת השאלה עד כמה הנתונים מהימנים ותקפים? כיוון שמדובר בדיווח סובייקטיבי.

אני הייתי מעוניין להיפגש עם הסטטיסטיקאים שלכם כדי שנוכל לבדוק אפשרות השימוש  בנתונים אלו.

יח. אורי שפר-סיכום

  1. המועצה שמעה סקירה מאת שלומית גיא בנושא ההתמודדות עם האלימות של אוהדי הכדורגל באנגליה ויישום דוח טיילור אשר התברר שחלקים משמעותיים ממנו מיושמים כבר הלכה למעשה בקרב אוהדי כדורגל בקבוצות בישראל.

אנו ממליצים לבדוק אפשרות ליישום המלצות נוספות בדוח ככל שמתאימות למציאות בישראל.

  1. המועצה קיבלה דוח ממשטרת ישראל אודות היקף האלימות במגרשים בעונות 2009/10 אך לא קיבלה פרוט של מקרי האלימות השונים. המועצה  רשמה לפניה כי לא  הוגשו תביעות ברוב התיקים שנפתחו ,נכונים הדברים עוד יותר כשמדובר בקטינים.
  2. המועצה מודה לעו"ד אלי שוורץ ממשרד המשפטים על הדוח המפורט שהגיש בנושא פעילות הפרקליטות משנת 2002 עד היום ואת פתיחותו בציינו כי לעניות דעתו נדרשת פעולה נמרצת יותר מצד כל רשויות אכיפת החוק על מנת להתמודד בצורה יעילה יותר עם תופעות האלימות בספורט. המועצה דנה בהשלכות השונות של הממצאים שהוגשו לפניה ועלתה האפשרות כי המועצה תחבר נייר עמדה בנדון.
  3. המועצה שמעה מאיתן ברק ויורם אורנשטיין על פעילות ארגון ה- FAIR PLAY בחו"ל ואת החשיבות שהם רואים ליישם את תפיסת העולם של ה- FAIR PLAY מהלכה למעשה בקרב צעירים ובני נוער העוסקים בספורט בישראל.

בהיבט זה מציעה המועצה לאחר דיון שנערך במהלך הישיבה כי יואץ הכנת תשדירי שרות בערוץ 5 וככל שיתאפשר בכלי תקשורת אחרים לצד הכנת מנשרים שיחולקו עם פתיחת העונה באצטדיונים ואולמות הספורט בהם יערכו משחקי כדורגל וכדורסל לציבור הרחב המגיע בשעריהם. במנשרים תביא המועצה לידיעת הציבור את השינויים שנקבעו בחוק לאיסור אלימות בספורט, ככל שמדובר בבעלי התפקידים החדשים ובהערכות השונה של המשטרה בנדון.

  1. המועצה שמעה דו"ח סיכום של הקרן החדשה לישראל אודות היקף תופעות האלימות בעונה שחלפה בהשוואה לעונות הקודמות, ורשמה לפניה כי מהדו"ח עולה שלקבוצות בית"ר ירושלים, מכבי ת"א, ובני סכנין יש הסבר משמעותי גבוה יותר לקיומן של תופעות גזעניות והאלימות שתועדו במהלך העונה.

המועצה הודתה לקרן החדשה על פעילותה.

  1. המועצה הונחה להכין תוכנית העבודה ותקציב לשנת 2010 . התוכנית והצעת התקציב אושרה פה אחד עם התיקונים שיפורטו בהצעה המאושרת (ב-2 סעיפים: סעיף 4 וסעיף 5) שני סעיפים אלו ישמשו כרזרבה לקידום הנושא החינוכי, הפקת מנשרים וכיוצא בזה. המלצת המועצה לתוכנית העבודה של המועצה והצעת התקציב, יובאו בפני השרה לאישורה.

רשמה: עדי אורן