הרצאות למחלקות ילדים נוער

האם מחלקות הנוער בכדורגל הישראלי צריכות לאמץ את המודל האנגלי? ואם כן, כיצד לעשות זאת?

ההרצאות למאמנים, מנהלים ואנשי חינוך במחלקות הנוער בישראל:

א. מתקנים את החלונות בבית: בשנות התשעים חלו בארצות הברית ובאנגליה שתי תופעות מרתקות, שונות זו מזו, ועם זאת- דומות להפליא. במשך כשש שנים הצליחו קברניטי העיר ניו-יורק להפחית את האלימות הקשה בעיר בכשמונים אחוזים. באותן שנים בדיוק הצליחו מנהלי הכדורגל האנגלי להעלים תופעה ארוכת שנים של אלימות חסרת תקדים בכדורגל המקומי, המוכרת בשם חוליגניזם. שיעורי ההצלחה שלהם היו 99.9%. ניתוח של שני תהליכים אלה מלמד כי ניתן לעמוד על מספר טכניקות לא מורכבות המפחיתות באופן משמעותי מקרי אלימות של אזרחים כלפי אזרחים אחרים ומקרי אלימות של אזרחים כלפי דמויות סמכות. דרך סיור ברכבת התחתית של ניו-יורק ובאצטדיוני הכדורגל של לונדון, נכיר שיטות עבודה שיכולות להפוך אויב לאוהב, להפוך אדם אלים לשותף לדרך.

ב. איך מכשירים ילדים באקדמיות באירופה: הרצאה זו מספקת הצצה מקרוב לתהליך ההכשרה הארוך שילדים עוברים באקדמיות לכדורגל באנגליה (בעיקר). בעשר השנים האחרונות האקדמיות באירופה עברו שינוי דרמטי מבחינת המטרות ודרכי העבודה שלהן. ההרצאה תתאר את דרך עיצוב המטרות, תתאר את דרכי העבודה עם ילדים בגילאים שונים, תתעכב על היחס למשפחות ההורים כדרך להכשרת הילד ועוד. הנושאים שיעלו לדיון בהרצאה: יעילות המעבר לליגות ידידותיות על חשבון ליגות תחרותיות, הדגשת חינוך הילד במקביל לתהליך הכשרתו, התייחסות לערכים בתוך המשחק ועוד.

ג. חשיבות המשחק הידידותי והיחס ל"כוכבים". קבוצות כדורגל מורכבות משחקנים בעלי יכולות שונות. בעשר השנים האחרונות כל האקדמיות המקצועניות באירופה עברו לשיטה של משחקי ידידות, בהן ניתנת הזדמנות שווה לכל הילדים לשחק. מה זה עושה לשחקנים? מה זה עושה ל"כוכבים" של הקבוצה? הרצאה זו עומדת על היתרונות שבשיטת משחקי הידידות ועל ההיתכנות שלה בישראל.

ד. כיצד ניתן להפוך את תמיכת ההורים ממטרד למשאב? הורים בישראל משקיעים אנרגיה רבה בליווי ודאגה לילדם. לרוב אנרגיה זו מופנה כנגד המועדון והקבוצה, עקב חששם של ההורים. אולם ניתן לתעל את האנרגיה הזו לכיוונים חיובים של תמיכה בקבוצה ובמועדון. בהרצאה זו נעמוד על המקור לחיכוך התמידי בין ההורה למאמן/ מועדון, ויינתנו מספר שיטות עבודה לחיזוק האמון בין המאמן להורה.

האם אפשר להביא את אירופה לישראל?

האם אפשר להביא את אירופה לישראל?

ה. איך להיות ליונל מסי: הרצאה זו תעסוק בספורטאים מצטיינים לאורך ההיסטוריה, שהמציאו מחדש את התחום שלהם, כמו לדוגמא דיק פוסברי (ממציא קפיצת המוט בשם "קפיצת פוסברי"), מיטסו צוקהרה (ממציא פיתול הצוקהרה בהתעמלות אומנותית) וליאו מסי, שבשנים האחרונות מאתגר את היכולות הטכניות של שחקנים בכדורגל. מהן התכונות המשותפות לספורטאים אלה? מה שונה בהם מאחרים? בהרצאה אראה כי ספורטאים אלה נאלצו להתמודד עם מכשולים יוצאי דופן, ודרך תכונות כמו דבקות במטרה, עבודה קשה והתמודדות אישית עם בעיות, יכלו להן ואף המציאו דרכים יצירתיות לפתרון הבעיות. תכונות אלה חשוב שהורים ומאמנים יעודדו אתל הילדים. ההרצאה משרתת את ההורים, בכך שהיא מציעה מודל להתמודדות עם ילדים כשרונים. ההרצאה משרתת גם את מטרותיה של מחלקת הנוער, שכן היא מעודדת הורים להרפות מהלחץ שהם מפעילים על הילדים, ולאפשר להם להתמודד בעצמם עם בעיות.

ו. עקרונות השחקן הבריא: בהרצאה זו מושם הדגש על חשיבות אורח החיים הנכון של הילד המתאמן להיות ספורטאי מקצועני. הנחת הבסיס שלה היא שלהיות מקצוען לא אומר רק להתמקצע בתחום, אלא גם לאמץ אורח חיים שונה. ההרצאה תיתן דגשים על חשיבות המזון שהילד אוכל לפני ואחרי אימונים, חשיבות סדר יום קבוע ושנות השינה מספיקות, חשיבות בילוי של שעות הפנאי, חשיבות הפחתה של לחץ פסיכולוגי מכיוון המשפחה ועוד. עקרונות חשובים נוספים שההרצאה תדגיש הם ההנאה של הילד מהמשחק, וטיפוח של תחומי עניין מחוץ לכדורגל, ככלי להתמודדות עם קשיים. ההרצאה מתבססת על עקרונות חינוך הילדים באקדמיות באנגליה.

 הרצאות לילדים במחלקות נוער:

ז. "ילדים טובים משחקים כדורגל": מה הופך שחקנים בינוניים לכוכבים? בהרצאה זו שמיועדת לילדים, נביא דוגמאות לשחקנים שצמחו בשנים האחרונות בכדורגל העולמי ונשאל מה הם הגורמים שבזכותם הם הצליחו ואחרים לא. אחד הגורמים המרכזיים להצלחתו של שחקן הוא אימוץ ערכים מוסריים על המגרש ומחוצה לו. על המגרש ערכים כמו עבודה קשה, עבודת צוות, כבוד לדמויות סמכות, הם ערכים הכרחיים לילדים כדי להפוך לשחקנים מקצועניים בכדורגל האירופאי היום. מחוץ למגרש מועדונים אירופאים כיום שמים דגש על ערכים כמו צניעות, ערכי משפחה, נאמנות והתרחקות מפרובוקציות. הרצאה זו מעניינת את הילדים החולמים לשחק באירופה לכשיגדלו, ומעודדת אותם לאמץ ערכי התנהגות ראויים.

ח. מה עוברים ילדים בשכבת הגיל שלנו באקדמיות באנגליה? בהרצאה זו נערוך ההשוואה בין תהליכי ההכשרה בכדורגל האנגלי לישראלי, החל מגיל 6 עד 21. באמצעות המידע המוצג לילד, לומד השחקן הצעיר לאמץ ערכים כמו צניעות, עבודה קשה ותשוקה. ההרצאה גם מסייעת לילד לרכוש תכונות אופי שישרתו כשחקן בוגר בישראל או באירופה. הרצאה זו מעניינת מאוד את הילדים, שעסוקים רבות בהשוואה בינם לבין עמיתיהם מאירופה.

ט. מה זה כדורגל? מבט מרתק על ההיסטוריה של המשחק. הרצאה זו היא כללית ומטרתה להרחיב את הידע של הילד לגבי המשחק אותו הוא משחק. עדויות על קיומו של משחק הכדורגל קיימות כבר משנת 10,000 לפני הספירה (!) בסין וביפן. בשבטים בדרום אמריקה שיחקו כדורגל כדי לשעשע את האל, כאשר הקפטן של הקבוצה המפסידה היה מוקרב על מזבח. באירופה שיחקו כדורגל לאורך כפר שלם, במהלך יום שלם, כאשר אלפי אנשים רצו אחרי כדור עשוי מעיים של פרה. הרצאה זו מספרת אנקדוטות משעשעות על המשחק ומיועדת לילדים בקבוצות נערים ונוער.

להזמנת הרצאות, לחצו כאן.